Sokunknak okoz gondot a megfelelően motiváló falatok beszerzése a közös tanuláshoz. Most megosztom veletek, hogy én miként készítem elő ezeket a fincsiségeket. Akinek ez nem mondott semmit ajánlom figyelmébe a jutalomfalatos postot. :)
Egy kis elemózsia :) |
Hozzávalók:
marha szív
marha máj
sertés szív
sertés máj
szerintem bármilyen májból, vagy szívből meg lehet csinálni
nyers répa
uborka
....
....
Továbbá az érzékenyebb gyomrúaknak egy olyan mély lábas, amiben nem gyakran főznek. Sokan nem szeretnek abból enni, amiben az eb ebédje főtt.
Elkészítés:
A nyers belsőséget folyóvízzel lemossuk, az esetleg az erekben maradt vért igyekszünk kimosni belőle. Ha több félét is főzünk ne főzzük össze a szívet a májjal, mert meglehetősen eltér a főzési idejük. Azonban egymás után főzhetjük ugyan abban a lében!
Én a szívvel szoktam kezdeni. Miután rendesen megmostam úgy ahogy van beteszem a fazékba, és meleg vizet engedek rá, hogy bőven ellepje. Nem kell nyersen a zsírral vagy egyéb cafatokkal bíbelődni, mehet egyben a vízbe!
Én a szívvel szoktam kezdeni. Miután rendesen megmostam úgy ahogy van beteszem a fazékba, és meleg vizet engedek rá, hogy bőven ellepje. Nem kell nyersen a zsírral vagy egyéb cafatokkal bíbelődni, mehet egyben a vízbe!
Lassú tűzön felforraljuk, úgy hogy 5-10 percenként átmozgatjuk a szívet hogy ne ragadjon le. Addig főzzük gyöngyöző vízben (kis lángon), amíg hústűt, vagy villát beleszúrva nem jön ki belőle véres lé (súlytól függően kb fél óra). Ekkor a hústűvel kiemeljük a léből és négy felé vágjuk. Ha a közepe nem rózsaszín akár így is szervírozhatjuk, de a biztonság kedvéért még egy 10-15 percre a négy darabot is visszarakhatjuk a lébe.
Ha megfőtt a deszkára kitéve langyosra hűtöm, majd az eb méreteinek megfelelő kockákra vágom. Én általában külön tárolom a zsíros, s a húsos részét.
Nem ajánlom a sózást, vagy fűszerezést! Az ebnek semmi szüksége plusz ízélményre, így is imádni fogja.
A májjal hasonlóan járunk el. Le, és kimosás után vízbe rakjuk (a szívből megmaradt lében finomabb lesz, a belőle kifőtt zsír miatt) és az elején 5 percenként megmozgatjuk, hogy egyenletesen fedje a víz, és hogy le ne ragadjon! Ez itt kiemelten fontos, én rendszeresen felejtem ott, és égetem le az alját, víz ide, vagy oda. A májnál sem kell a hártyával, vagy más cafatokkal foglalkozni, csak mossuk ki jól az erekből a vért.
Amikor a hústűt beleszúrva szintén nem folyik belőle véres lé (súlytól függően kb fél óra) kiemeljük és szintén négy felé vágva, visszatesszük a lébe. A májnál ha nem akarunk nyakig maszatosan lenni érdemes betartani a kb 3/4-1 órás főzési időt. Nagyjából radír keménységűnek kell lennie, akkor lesz szépen szeletelhető, és adagolás közben nem maszatolja a kezünket.
Ha megfőtt, ugyan úgy langyosan apró kockákra vágjuk mint a szívet. Fűszerezni itt sem kell!
A csirke belsőségek idejéről nem tudok nyilatkozni, de a metódus kb. ugyan ez, csak kicsiben. :)(csirke és pulyka belsőség recept) Értelem szerűen ott nem kell negyedelni, és a főzési idő is rövidebb. Jól használható még a levesből megmaradt leveshús. (szigorúan kicsontozva, maximum a porc maradjon benne!) A füstölt nagyon sós húsokat inkább kerüljük. (füstölt csülök töménytelen mennyiségben, és társai)
Zöldségek: A felfújós zöldségeken, és a krumplin kívül bármilyen zöldség alkalmas az ebeknek. A krumpli nem fog emésztésre kerülni, és csak főzve tegyük a fincsiségek közé, nyersen vagy sütve ne!
Bibi a kis sárgarépa függő :) |
Amit az én foltosaim szeretnek: kígyóuborka kockázva, levesből megmaradt zöldség kockázva, nyers sárgarépa kockázva, kukorica (bár, ahogy néztem ezt sem emésztik meg), paprika (kis mennyiségben mert puffaszthat!), görögdinnye (magas víztartalma miatt biztosítsuk a megnövekedett sétaigényt!), sárgadinnye, alma, almahéj, jégsaláta vastag erezete aprítva, főt tojás fehérje (a sárgája eléggé mállik), ...
Tárolás:
Amíg ki nem hűlnek, ne fedjük le, mert beizzad és megpenészedhet!
Post-ittel ellátott tiszta vajas dobozban a szív 1 hétig, a máj 1-1,5 hétig eláll, a hűtőben. Kimosott nagy tejfölös dobozban is tárolhatjuk, ez általában a jutalomfalattartóba is belefér, és a kis konzervekre kapható doboztető pont illik rá. A lényeg, hogy légmentesen legyen lezárva, hogy ne száradjon ki.
A madárlátta falatokat inkább keverjük a vacsorába, ha hosszú órákat töltöttek hűtetlenül.
A madárlátta falatokat inkább keverjük a vacsorába, ha hosszú órákat töltöttek hűtetlenül.
A visszamaradt főzőlével meglocsolhatjuk a konzerv, vagy száraz tápot, mert akárhogy is igyekszünk lemosni a belsőségeket kis főtt vér mindig lesz a vízben, és maga a lé is jó ízes.
Belsőségek felturbózása:
Ha bemutatóra, versenyre, vizsgára vagy egyéb inger gazdag helyre készülünk a szív és máj kockák közé keverhetünk még:
disznósajtot
lecsepegtetett konzerv tonhalat
lecsepegtetett konzerv tonhalat
lecsókolbászt
turbózási szándékkal pici csülök bőr,és hús belefér
főtt, vagy nyers szalonna bőr(a sótlan változat!)
.....
Ezekből nem kell sok, elég ha mondjuk egy nagy tejfölös pohárnyi jutalomba keverünk 8-10 szemet. Ennyi elég, hogy a turbó átadja az aromáját a többi finomságnak.
Jó gyakorlást! :)
jutalomfalatok Góli ajánlásával :) |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése